Decision details

Election of committee chairs

Decision Maker: Business Committee - Fifth Senedd, Plenary - Fifth Senedd

Is Key decision?: Yes

Purpose:

The Establishment and Remits of Committees is governed by Standing Order 16.

View Standing Orders

Decisions:

The item started at 17.29

 

The Presiding Officer invited nominations for committee chairs in accordance with Standing Order 17.2F. Nominations were called in the following order:

Children, Young People and Education Committee - Labour

 

Mike Hedges nominated Julie Morgan.

Hefin David seconded the nomination.

 

Lesley Griffiths nominated Lynne Neagle.

Joyce Watson seconded the nomination.

 

As there were two nominations, the Presiding Officer referred the nominations to a secret ballot in accordance with Standing Order 17.2I.

 

Climate Change, Environment and Rural Affairs Committee - UKIP

 

David Rowlands nominated Mark Reckless.

 

As there was only one nomination and no objections to the nomination, the Presiding Officer declared that Mark Reckless was elected as Chair of the Climate Change, Environment and Rural Affairs Committee.

 

Constitutional and Legislative Affairs Committee - Labour

 

Dawn Bowden nominated Huw Irranca-Davies.

David Rees seconded the nomination.

 

As there was only one nomination and no objections to the nomination, the Presiding Officer declared that Huw Irranca-Davies was elected as Chair of the Constitutional and Legislative Affairs Committee.

 

Culture, Welsh Language and Communications Committee - Plaid Cymru

 

Dai Lloyd nominated Bethan Jenkins.

 

As there was only one nomination and no objections to the nomination, the Presiding Officer declared that Bethan Jenkins was elected as Chair of the Culture, Welsh Language and Communications Committee.

 

Economy, Infrastructure and Skills Committee - Welsh Conservatives

 

David Melding nominated Russell George.

Mark Isherwood nominated Janet Finch-Saunders.

 

As there were two nominations, the Presiding Officer referred the nominations to a secret ballot in accordance with Standing Order 17.2I.

 

Equality, Local Government and Communities Committee - Labour

 

Jayne Bryant nominated John Griffiths.

Dawn Bowden seconded the nomination.

 

Jeremy Miles nominated Lee Waters.

Hefin David seconded the nomination.

 

Eluned Morgan nominated Jenny Rathbone.

Rhianon Passmore seconded the nomination.

 

As there were three nominations, the Presiding Officer referred the nominations to a secret ballot in accordance with Standing Order 17.2I.

 

Finance Committee - Plaid Cymru

 

Llyr Gruffydd nominated Simon Thomas.

 

As there was only one nomination and no objections to the nomination, the Presiding Officer declared that Simon Thomas was elected as Chair of the Finance Committee.

 

Health, Social Care and Sport Committee - Plaid Cymru

 

Bethan Jenkins nominated Dai Lloyd.

Llyr Gruffydd nominated Rhun ap Iorwerth.

 

As there were two nominations, the Presiding Officer referred the nominations to a secret ballot in accordance with Standing Order 17.2I.

 

Petitions Committee - Labour

 

Rhianon Passmore nominated Mike Hedges.

Julie Morgan seconded the nomination.

 

As there was only one nomination and no objections to the nomination, the Presiding Officer declared that Mike Hedges was elected as Chair of the Petitions Committee.

 

Public Accounts Committee - Welsh Conservatives

 

David Melding nominated Darren Millar.

Janet Finch-Saunders nominated Mark Isherwood.

Mohammad Asghar nominated Nick Ramsay.

 

As there were three nominations, the Presiding Officer referred the nominations to a secret ballot in accordance with Standing Order 17.2I.

 

Reserve Policy and Legislation Committee – Labour

 

Eluned Morgan nominated David Rees.

Huw Irranca-Davies seconded the nomination.

 

As there was only one nomination and no objections to the nomination, the Presiding Officer declared that David Rees was elected as Chair of the Reserve Policy and Legislation Committee.

 

Standards of Conduct Committee – Labour

 

Joyce Watson nominated Jayne Bryant.

Mike Hedges seconded the nomination.

 

As there was only one nomination and no objections to the nomination, the Presiding Officer declared that Jayne Bryant was elected as Chair of the Standards of Conduct Committee.

Publication date: 28/06/2016

Date of decision: 28/06/2016

Decided at meeting: 28/06/2016 - Plenary - Fifth Senedd