Senedd Election (Constituency) 2021 - Thursday, 6 May 2021

How the results are displayed

Constituency Results - The names of the elected candidates are displayed.

Regional Results - The names of elected candidates are displayed alphabetically. Where more than one list candidate from a particular party has been elected, their names are presented alphabetically. This does not necessarily reflect their position on the party’s candidate list.

More information on how the system for electing Assembly Members works

Election summary for Constituency
Constituency Elected candidates Elected party or parties
Aberavon David Rees Welsh Labour
Aberconwy Janet Finch-Saunders Welsh Conservative Party
Alyn and Deeside Jack Sargeant Welsh Labour
Arfon Siân Gwenllian Plaid Cymru
Blaenau Gwent Alun Davies Welsh Labour
Brecon and Radnorshire James Evans Welsh Conservative Party
Bridgend Sarah Murphy Welsh Labour
Caerphilly Hefin David Welsh Labour
Cardiff Central Jenny Rathbone Welsh Labour
Cardiff North Julie Morgan Welsh Labour
Cardiff South and Penarth Vaughan Gething Welsh Labour
Cardiff West Mark Drakeford Welsh Labour
Carmarthen East and Dinefwr Adam Price Plaid Cymru
Carmarthen West and South Pembrokeshire Samuel Kurtz Welsh Conservative Party
Ceredigion Elin Jones Plaid Cymru
Clwyd South Ken Skates Welsh Labour
Clwyd West Darren Millar Welsh Conservative Party
Cynon Valley Vikki Howells Welsh Labour
Delyn Hannah Blythyn Welsh Labour
Dwyfor Meirionnydd Mabon ap Gwynfor Plaid Cymru
Gower Rebecca Evans Welsh Labour
Islwyn Rhianon Passmore Welsh Labour
Llanelli Lee Waters Welsh Labour
Merthyr Tydfil and Rhymney Dawn Bowden Welsh Labour
Monmouth Peter Fox Welsh Conservative Party
Montgomeryshire Russell George Welsh Conservative Party
Neath Jeremy Miles MS Welsh Labour
Newport East John Griffiths Welsh Labour
Newport West Jayne Bryant Welsh Labour
Ogmore Huw Irranca-Davies Welsh Labour
Pontypridd Mick Antoniw Welsh Labour
Preseli Pembrokeshire Paul Davies Welsh Conservative Party
Rhondda Buffy Williams Welsh Labour
Swansea East Mike Hedges Welsh Labour
Swansea West Julie James Welsh Labour
Torfaen Lynne Neagle Welsh Labour
Vale of Clwyd Gareth Lloyd Davies Welsh Conservative Party
Vale of Glamorgan Jane Hutt Welsh Labour
Wrexham Lesley Griffiths Welsh Labour
Ynys Môn Rhun ap Iorwerth Plaid Cymru